Hvem er vi?

Odins Dart Club blev til d. 3. Oktober 2014. Vi er beliggende i Odense C, hvor vi til daglig værner om sporten og vores frirum Valhalla.

Klubben blev skabt af forskellige hjerter og venskaber, som helt tydeligt ville det samme:

Vi vil skabe den bedste dartklub, hvor fællesskabet skaber resultater.

Din Styrke – Dit Fællesskab!

Vores medlemmer og ikke mindst bestyrelsen er en stærk gruppe af ildsjæle og fagfolk. Klubben som helhed er hver dag i høj fart for at nå de næste resultater, for at nå de næste mål og for at blive den bedste dartklub!

Vi dyrker bredden – Vi styrker eliten! 

I klubben spiller vi både ståldart (Dansk Dart Union) og Medalist elektrondart (Dartliga.dk), men uanset arten af dart er det vores fælles interesse i at skabe en sport med plads til alle, som skaber bredden og udvikler eliten.

Historien om Odins Dart Club

Betydning: ‘Odins vi’ (‘vi’ – et viet, helligt sted)

Navnet Odense udspringer af Odin. Hermed er det oplagte navn til Odenses nye dartklub. Odins Dart Club er et helligt sted for medlemmerne. Der er plads til alle i klubbens valhal, hvor bredden er centrum, eliten styrkes og de sociale relationer dyrkes. Odin var en vis gud; og det er kræfterne bag Odins Dart Club også. Vi ved nemlig, hvor vigtigt det er at værne om lokalmiljøet og har et ønske om at være synlige og bidrage til det Odenseanske kulturliv.

Skaberne bag skaberen

Odins Dart Club er optaget i Dansk Dart Union, som er en paraplyorganisation under Danmarks Idrætsforbund. Dansk Dart Union anses derfor at være Odins Fader Borr; og deres tilbud og ekspertise ligger til grund for verdens og menneskenes skaber. Dartliga.dk besidder en stor viden inden for E-dart, som Odins Dart Club drager nytte af. Dette danner grundlag for et samarbejde, for at kunne tilbyde de bedste forhold inden for E-dart.

Verdens og menneskenes skaber

Odin havde to brødre og sammen var de kendt for at være verdens og menneskenes skaber. Vile gav dem forstand og bevægelse, ligeom vores ønske om samarbejde med andre idrætsforeninger, skal skabe bevægelse og idrætsaktivitet i Odense.

Vores sponsorer er vores anden broder, Ve. Ve gav form, tale, hørelse og syn. Vores sponsorer bliver en del af klubbens familie og er i høj grad med til at forme og skabe den klub, som skal hjælpe Vile med at skabe forstand og bevægelse i det Odenseanske kulturliv.

Odins børn

Vi ønsker at give børn og unge mulighed for at dyrke dart, som en sport. Odins søn Thor blev en langt mere markant gud end Odin. Dette tager vi med i vores arbejde med juniorer, hvor Odins børn (juniorer) er i centrum og ikke klubben. Vi udvikler, leger og kaster med mjølner. Bagefter stævner vi ud og møder modstanderen til stævner.